Pagalbos telefonai:   112 | TEO LT - 01 | OMNITEL - 101 | TELE2 - 011 | BITĖ - 011
 
This movie requires Flash Player 9

Informacija

Skaitykite straipsnius

Jaunieji ugniagesiai: vaikai, kurie turi pranašumą…

Saugos klausimas mūsų visuomenėje tampa vis aktualesnis. Ypač smagu, kad su sauga susijusiuose užsiėmimuose sudaroma galimybė tiesiogiai dalyvauti vaikams ir jaunimui ir ieškoma naujų formų. Tam labai padeda ir glaudus valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir visuomeninių jaunimo organizacijų bendradarbiavimas. Balandžio mėnesį Lietuvos jaunųjų ugniagesių sąjunga (LJUS) ir Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba rengė stovyklą 8-15 metų amžiaus moksleiviams. 

Vieną dieną stovykloje „Jaunasis gelbėtojas 2017“  dalyvavo ne tik daugiau kaip 20 moksleivių iš įvairių Vilniaus miesto mokyklų, bet ir jaunieji ugniagesiai iš Širvintų rajono Zibalų pagrindinės mokyklos. 

Užsiėmimų temos, formos  ir vietos buvo labai įvairios, jų tikslas buvo mokyti vaikus saugaus elgesio vandenyje, gamtoje ir namuose, suteikiant jiems praktinių įgūdžių. 

Stovyklos užsiėmimai prasidėjo Valčiūnuose, Ugniagesių gelbėtojų mokyklos sporto komplekse. Susirinkusieji tobulino plaukimo ir gelbėjimo vandenyje įgūdžius, mokėsi evakuotis iš pastato specialiai tam įrengtose patalpose ir bokštuose. Vaikai taip pat buvo supažindinti su rikiuotės ir alpinizmo pagrindais, dalyvavo linksmose estafetėse, žaidė judriuosius žaidimus, kuriuos išradingai vedė pedagogė Gražina Abaravičienė. Kartu su LJUS prezidentu Romualdu Kazlausku vaikai mokėsi saugiai evakuotis, treniravosi su gaisrinėmis kopėčiomis, savo įgūdžius tobulino prie alpinizmo sienelės. 

Mažųjų gelbėtojų pietūs taip pat virto tam tikra žaidybine situacija, per kurią vaikai mokėsi saugios laužavietės kūrimo pagrindų: pasidaliję į būrius, jie turėjo įrengti saugią laužavietę, su miške surinktomis šakomis bei dviem degtukais užkurti laužą. Patiems mažiausiems talkino LJUS lyderiai. Jie pasidalijo savo praktine  patirtimi. Tik tuomet, kai visiems būriams pavyko užkurti laužą, galima buvo atsikvėpti pietaujant. O po rimtų darbų ir startų pietūs tikrai skanesni! 

Po užsiėmimų gryname ore veiksmas persikėlė į baseiną, kur kiekvienas būrys taip pat gavo užduotį: mažiausieji tobulino savo plaukimo įgūdžius, vyresni mokėsi gelbėti skęstantį žmogų, o lyderių grupė bandė nardyti ir ieškoti baseino dugne „paslėptų lobių“.

Kitą dieną užsiėmimai prasidėjo  Vilniaus APGV 3-iojoje  komandoje. Maltos ordino pagalbos tarnybos atstovai Maksim Podosetnikov ir Miglė Klimavičiūtė moksleivius mokė teikti pirmąją medicinos pagalbą. Vaikai tobulino pradinio gaivinimo, kraujavimo stabdymo, galūnių mobilizavimo, veiksmų užspringus įgūdžius. Kita grupė vaikų tuo metu su 1-osios komandos ugniagesiais aukštybininkais Artūru Sandovič ir Dmitrijumi Pantiuchovu tobulino alpinizmo įgūdžius. Jie pasijuto tikri aukštalipiai. Nors orai tą dieną nelepino, mažiesiems gelbėtojams tai nebuvo kliūtis – jie labai mikliai leidosi aukštalipių paruoštomis virvių trasomis tarp medžių, mokėsi saugiai prisisegti įrangą, pagelbėti „oloje“ įstrigusiam draugui, virve išlipti iš imitacinio „šulinio“.  Tokie užsiėmimai pareikalavo ir fizinės ištvermės, ir loginio mąstymo, ir komandinio darbo įgūdžių.

Trečioji diena prasidėjo  nuo diskusijos apie ugniagesių gelbėtojų profesiją,  komandinio darbą svarbą  veikiant ekstremaliosiose situacijose.  Vėliau diskusija virto stalo pratybomis.  R. Kazlauskas padalijo jaunimą į gelbėtojų komandas,  suformavo ekstremaliojo įvykio likvidavimo užduotis, vaikai turėjo išrinkti iš savo draugų vadovą ir pateikti užduoties sprendimo veiksmų planą. Jaunųjų gelbėtojų pagalbos teikimo pasiūlymai buvo labai profesionalūs ir racionalūs.

Nuo teorijos reikėjo pereiti prie praktikos.  Per užsiėmimus, kuriuos su tikra gelbėjimo įranga vedė  3-iosios komandos ugniagesiai gelbėtojai, jaunimas sužinojo, kaip teikiama pagalba eismo įvykiuose ir kitose nelaimėse nuketėjusiems žmonėms. Sugrįžusiems į klasę vaikams LJUS viceprezidentė Laima Žemaitytė priminė apie pavojus prie vandens telkinių ir vandenyje, vadovaudamasi parengta UGM metodine medžiaga paskaitoms apie saugų elgesį vandenyje, supažindino su saugaus elgesio taisyklėmis ir pateikė praktinių patarimų.

Stovyklos organizatoriai apibendrino stovyklos rezultatus ir palinkėjo vaikams saugios vasaros. Trys dienos „Jaunojo gelbėtojo“ stovykloje prabėgo nepastebimai, vaikai gavo nemažai teorinių ir praktinių žinių bei įgūdžių saugaus elgesio klausimais.

 „Tikimės, kad jų neužklups didelės ir skaudžios nelaimės, tačiau atsidūrę ekstremaliojoje situacijoje šie vaikai jau turės pranašumą – jie žinos, kaip saugiai elgtis, kaip pagelbėti draugui ir kaip išgyventi,“ – sakė R. Kazlauskas.

Vilniaus priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie vrm inform.